7 op de 10 zelfstandig ondernemers tegen verplicht pensioen

7 op de 10 zelfstandig ondernemers tegen verplicht pensioen

Een ruime meerderheid van de zelfstandig ondernemers ziet niets in een verplicht pensioen. Maar liefst 72% is tegen, blijkt uit onderzoek van Vereniging ZZP Nederland onder meer dan 3100 respondenten. 85% van de ondernemers heeft zelf al iets geregeld voor hun pensioen.

Vrijheid blijft belangrijk voor ondernemer

Veel ondernemers benadrukken dat zij hun pensioen het liefst zelf regelen. Vrijheid en eigen regie worden gezien als belangrijke onderdelen van het ondernemerschap. De respondenten geven aan dat zij hun inkomen voor later vaak al op eigen manieren regelen, bijvoorbeeld via spaargeld (68%), pensioenpot uit loondienst (76%) beleggingen/investeringen (48%) of lijfrentes (54%).

3 op 10 ondernemers doet niets voor pensioen

De meeste respondenten hebben hun pensioen goed in beeld. Zo zegt 63% op de hoogte te zijn van de fiscale voordelen rondom pensioen. De website mijnpensioenoverzicht.nl is bij 90% bekend. Daarnaast weet 65% hoeveel pensioen ze verwachten te hebben bij het bereiken van de AOW-leeftijd.

De helft van de ondernemers is bekend met de drie pijlers waarbinnen je als zelfstandig ondernemer pensioen kunt opbouwen. Tegelijkertijd geeft 30% van de ondernemers die nog niets voor hun pensioen doen aan dat pensioen hen simpelweg te weinig interesseert.

Vertrouwen in hun financiële toekomst

De meeste ondernemers kijken met vertrouwen naar hun financiële toekomst. Vier op de vijf geeft aan redelijk tot heel zelfverzekerd te zijn over hun pensioen. Toch is 7% hier helemaal niet zeker van. Ongeveer 14% maakt zich vaak of heel vaak zorgen over het pensioen, terwijl 53% zich zelden zorgen maakt en 34% zelfs aangeeft zich nooit zorgen te maken.

Vanaf wanneer beginnen ondernemers met sparen?

Van de ondernemers die iets regelen voor hun pensioen, begint de helft direct bij de start van hun onderneming. Binnen vijf jaar heeft bijna 80% een pensioenregeling opgezet. De meeste ondernemers starten tussen hun 21e en 30e met sparen. Bijna twee derde is voor hun 50e begonnen met pensioenopbouw. Deze resultaten laten zien dat de meeste zelfstandig ondernemers hun pensioen serieus nemen, maar dat vrijheid en persoonlijke keuze een belangrijke rol spelen.

Commentaar Vereniging ZZP Nederland

De uitkomsten van dit onderzoek bevestigen hoe belangrijk keuzevrijheid en eigen regie zijn voor zelfstandig ondernemers, reageert Vereniging ZZP Nederland. Het feit dat 85% al iets heeft geregeld voor hun pensioen toont aan dat ondernemers verantwoordelijkheid nemen voor hun financiële toekomst. Tegelijkertijd geeft 72% aan geen verplicht pensioen te willen, omdat zij vaak kiezen voor maatwerkoplossingen die passen bij hun persoonlijke situatie, zoals sparen, beleggen of investeren.

Vereniging ZZP Nederland pleit daarom voor keuzevrijheid en maatwerk in pensioenopbouw. Ondernemers moeten zelf kunnen bepalen hoe zij hun pensioen regelen. Een verplichte, uniforme regeling sluit niet aan bij de diversiteit en zelfstandigheid van het ondernemerschap. Wij blijven dit standpunt actief uitdragen richting politiek en beleidsmakers.

>> Lees ook: 25 vragen. Financiële planning: genoeg geld voor elke levensfase

Toon meer (196)